Otomotiv Devinin Büyük Açığını Yakaladılar! 200 Bin Dolar ve Araba Kazandılar

Hem çevre dostu, hem teknolojik olması nedeniyle taşıtların tamamının gelecekte elektrikli olacağı öngörülüyor. Fakat elektrikli otomobiller, siber tehditlere daha açık olacağından, bazı soru işaretlerini de gündeme getiriyor.

Otomotiv devi Tesla, siber güvenlik alanına sürekli yatırımlar yapıyor. Firma bu bağlamda sistemlerinde güvenlik açığı buldukları için hacker’lara 200 bin dolar ve Model 3 hediye etti.

‘SİBER GÜVENLİK’

Akıllı ve bağlantılı araçlar dünyasında, hiçbir araç tam anlamıyla siber saldırılara karşı güvenli değil. Bu durum, otomobil üreticilerinin siber güvenlik konusunda ciddi yatırımlar yapmasını gerektiriyor ve Tesla, bu alanda öncü bir rol üstleniyor.

‘PWN2OWN HACK YARIŞMASI’

Tesla, yıllardır beyaz şapkalı hacker’lar ve güvenlik araştırmacılarıyla yakın işbirliği içinde çalışıyor. Şirket, Pwn2Own hack yarışmasına katılarak kazananlara cazip ödüller sunuyor. Bu şekilde, Tesla iyi niyetli hacker’ları güvenlik açıklarını bulmaya teşvik ederken, kötü niyetli kişilerin bu açıklara erişmeden önce gerekli düzeltmeleri yapmayı amaçlıyor.

‘200 BİN DOLAR VE MODEL 3 ARABA’

Bu strateji sayesinde Tesla, düzinelerce güvenlik açığını kötü niyetli kişiler tarafından istismar edilmeden önce tespit edip gidermeyi başarıyor. Vancouver’da gerçekleştirilen son Pwn2Own etkinliğinde, Synacktiv adlı bir ekip Tesla’nın elektronik kontrol ünitesini (ECU) ve CAN BUS sistemlerini hack’lemeyi başardı. Synacktiv ekibi, buldukları güvenlik açığı nedeniyle 200.000 dolar para ödülü ve bir Model 3 kazandılar.

Synacktiv ekibi, bu başarıyı ilk kez elde etmiyor ve daha önce de benzer ödülleri Pwn2Own etkinlikleri kapsamında kazanmıştı. Ekip, bu yılın ocak ayında Tokyo’da düzenlenen etkinlikte de 100 bin dolarlık ödül kazanmıştı. Bu gibi girişimler, otomobil üreticilerinin araç sistemlerini güvenli tutmalarına yardımcı oluyor. Tesla ise kendi içerisinde beyaz şapkalı hacker’ları ödüllendiren kendi programını da başarıyla yürütüyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x