Bakan Özhaseki, Azerbaycan Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ile bir araya geldi

Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 29’uncu Taraflar Konferansı’na (COP29) ev sahipliği yapacak olan Azerbaycan, ikili görüşme turlarına Türkiye’den başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, COP29 öncesi Azerbaycan Ekoloji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Mukhtar Babayev ‘i ağırladı. Bakan Babayev ve beraberindekilerle heyetler arası bir toplantı gerçekleştiren Bakan Özhaseki, dost ve kardeş ülke Azerbaycan’a daha önceden olduğu gibi COP29 sürecinde de tam destek vereceklerini ifade ederek, Babayev’e başarılar diledi. COP29’a ilişkin fikir alışverişinde bulunulan toplantıda, bir dünya markası haline gelen ‘Sıfır Atık’ın COP29’da yer alması, Türk dilinin yedinci dil olarak belirlenmesi ve Türk dünyasının birlikteliğini gösterecek bir stant açılması konuları öne çıktı.

‘SIFIR ATIK COP29’DA YER ALSIN’ ÖNERİSİ

Heyetler arası gerçekleştirilen toplantıda, COP29’a ilişkin fikir alışverişinde bulunuldu. Görüşmede, bir dünya markası haline gelen Sıfır Atık çalışmalarının COP29’da yer almasının yanı sıra, burada Türkçe’nin yedinci dil olarak kullanılması ve kültürel etkinliklerin, halk dansları, el sanatları, tarih ve gastronomi örneklerinin sergilenebileceği, Türk dünyasının birlikteliğini gösterecek bir stant açılması konuları görüşüldü.

‘ALT ÇALIŞMA GRUBU OLUŞTURALIM’

Toplantıda, bir alt çalışma grubu oluşturulması önerisinde de bulunan Bakan Özhaseki, “Arkadaşlarımızla beraber yapılacak ne varsa birlikte yapmaya ve üstümüze düşen neyse tam destek vermeye devam edeceğiz” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x